تبلیغات
مهندسی مواد - خواص آلومیناید آهن بهبود یافت
خوش آمدید امید واریم توجه شما را جلب کرده باشیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 10 اسفند 1389

در دانشگاه صنعتی اصفهان
خواص آلومیناید آهن بهبود یافت

خبرگزاری فارس: پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان، با افزودن عنصر تیتانیوم در آلیاژ آلومیناید آهن و رساندن اندازه دانه‌ آن به ابعاد نانومتری، خواص آین آلیاژ را بهبود دادند و امكان استفاده‌ی آن را در صنعت هوا و فضا فراهم كردند.

 


به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی رفیعی دانشجوی دكتری مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: آلیاژ آلومیناید آهن (Fe3Al)، تركیبی بین فلزی است كه استفاده از آن در صنعت، به علت انعطاف‌پذیری پایین و مقاومت به ضربه‌ كم آن در دمای محیط محدود شده‌است. افزودن عنصر آلیاژی سوم و همچنین كاهش اندازه دانه‌ی آن تا ابعاد نانومتر می‌تواند این مشكلات را برطرف كند.


رفیعی با بیان این مطلب كه ما در این پژوهش از عنصر تیتانیوم استفاده كردیم، افزود: ابتدا، سه عنصر Fe-Al-Ti را آسیاب‌كاری كردیم. سپس برای بررسی اثر تیتانیوم در این تركیب، نمونه‌هایی از پودر آسیاب شده را در زمان‌های مختلف آنالیز كرده و در پایان نیز ریزسختی ذرات پودر از هر دو مخلوط پودری Fe-Al و Fe-Al-Ti را بررسی كردیم.

نتایج نشان می‌د‌هد كه حضور تیتانیوم به جای آهن در سیستم Fe-Al درجه‌ی نظم DO3 را بهبود داده و زمان آسیاب‌كاری را كاهش داده‌است. علاوه بر این، سیستم Fe-Al-Ti در مقایسه با سیستم Fe-Al در تمامی زمان‌ها اندازه ذرات كوچكتری دارد، همچنین سختی بالاتری هم دارد.

وی گفت: این تركیب، به دلیل تحمل دمای بالا و در عین حال داشتن چگالی پایین، می‌تواند در كاربردهای دمای بالا و در صنایع هوا و فضا استفاده شود.

جزئیات این پژوهش كه با راهنمایی محمدحسین عنایتی و فتح‌الله كریم‌زاده انجام شده، در مجله Journal of Mater Science (جلد 45، صفحات 4062-4058، سال 2010) منتشر شده‌است.طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: آلومیناید آهن،
ارسال توسط کامیار بالسینی
آرشیو مطالب
پیوند ها

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار