تبلیغات
مهندسی مواد - نقره
خوش آمدید امید واریم توجه شما را جلب کرده باشیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 4 مرداد 1391

      

نقره از فلزات گران‌بها به شمار رفته و از آن در صنایع الکترونیک و در ساخت سکه، جواهرات و لوازم تزئینی، ظروف و لوازم تجملی آشپزخانه و غذاخوری، عکاسی، ساخت آینه و کاتالیزور فرایندهای شیمیایی استفاده می‌شود.

نقره

نقره فلزی براق و جذاب است که در بین تمام عناصر، بالاترین میزان رسانایی الکتریکی و در بین تمام فلزات بالاترین میزان رسانایی گرمایی را دارد. نقره در طبیعت هم به صورت خالص و هم به صورت آلیاژ طبیعی همراه با طلا و دیگر فلزات و هم در برخی سنگ‌های معدنی یافت می‌شود. بیشترین تولید نقره جهان به عنوان محصول جانبی از استخراج مس، طلا، سرب و روی به دست می‌آید. نقره از فلزات گران‌بها به شمار رفته و از آن در صنایع الکترونیک و در ساخت سکه، جواهرات و لوازم تزئینی، ظروف و لوازم تجملی آشپزخانه و غذاخوری، عکاسی، ساخت آینه و کاتالیزور فرایندهای شیمیایی استفاده می‌شود.

خواص نقره

نقره عنصری است فلزی با عدد اتمی ۴۷ در گروه Ib و در دوره چهارم جدول تناوبی جای دارد.جرم اتمی ۱۰۷٫۸۶۸٬ظرفیت ۱ دارای دو ایزتوپ پایدار است.

مشخصات نقره

جامد سفید جلا دار٬شکل پذیر و نرم و چکش خوار است. در برابر اکسیداسیون مقاوم است اما در هوا وقتی ترکیب‌های گوگردی بر آن اثر بگذارد تیره می‌شود. جرم حجمی ۱۰٫۵۳ ٬نقطه ذوب ۹۶۱ ٬نقطه جوش ۲۲۱۲ رسانایی گرمایی ۱٫۰۱ کالری بر سانتیمتر مکعب در نقطه ذوب به شدت اکسیژن را جذب می‌کند.

کاربرد های نقره

مصرف نقره در عکاسی با ورود سیستم دیجیتال عکاسی در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته‌است. استفاده از نقره در عکاسی به صورت نیترات نقره و هالید‌های نقره است. دیگر مصرف نقره هم در بخش ظروف و لوازم غذاخوری بوده است. مصرف نقره در جواهرسازی متغیر بوده و مصرف برای ضرب سکه و مدال هم رو به افزایش است. نقره در مدار‌های الکترونیک و برخی ابزار‌های جراحی نیز استفاده می‌شود. بیش‌ تر آینه‌ها نیز با پوشاندن شیشه با لایه‌های نازکی از نقره ساخته می‌شوند.
طبقه بندی: خواص فلزات، 
برچسب ها: Ag، فلزی براق و جذاب، از فلزات گران‌بها، جامد سفید جلا دار٬شکل پذیر و نرم و چکش خوار، نیترات نقره و هالید‌های نقره، جواهرسازی، کاتالیزور فرایندهای شیمیایی،
ارسال توسط محمدرضا زعفرانی
آرشیو مطالب
پیوند ها

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار