تبلیغات
مهندسی مواد - طلا
خوش آمدید امید واریم توجه شما را جلب کرده باشیم

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 9 اردیبهشت 1391
طلا دارای میل ترکیبی بسیار پایینی است. به همین سبب اکسید نمی‌ شود، زنگ نمی‌زند و در برابر بیشتر اسیدها و بازها به سادگی مقاومت می‌کند.

                                                             طلا

طلا یا زَر )نشانه اختصاریAu )نام یک عنصر است. از فلزات گرانبها با رنگ سرخ و زرد و جلای فلزی می‌باشد. طلا به طور طبیعی میل ترکیبی بسیار پایینی با همه عناصر نشان می‌دهد و به همین خاطر بیشتر در طبیعت به صورت فلز خالص یافت می‌شود. طلا شکل کریستالی ویژه‌ای ندارد (اصطلاحاً آمورف یا بی شکل). در طبیعت معمولاً در میان سنگهای آتشفشانی و گاهی در میان رسوبات رودخانه‌ای و دریاچه‌ای یافت می‌شود. در سنگهای آتشفشانی به شکل دندریتی دیده می‌شود و در رسوبات به صورت دانه‌های ریز و درشت. اولین و بارزترین مشخصهٔ طلا، رنگ زرد و برق فلزی آن است. اما در موارد بسیار زیادی ممکن است با طلای ابلهان یا پیریت اشتباه گرفته شود. مهم‌ترین تفاوت در زمان این تشخیص، خاصیت چکش خواری طلا است. در حالی که پیریت با ضربهٔ چکش، خرد می‌شود، طلا در برابر ضربه تنها کمی تغییر شکل می‌دهد. لازم به ذکر است طلا از نظر کریستالوگرافی در رده FCC  قرار دارد.

ویژگی های طلا

طلا دارای میل ترکیبی بسیار پایینی است. به همین سبب اکسید نمی‌ شود، زنگ نمی‌زند و در برابر بیشتر اسیدها و بازها به سادگی مقاومت می‌کند. گفته می‌شود تنها حلالی که طلا را در خود حل می‌کند، جوهر سلطان )ترکیبی از اسید سولفوریک، اسید نیتریک و اسید فلوئوریدریک) است. طلا دارای مقاومت الکتریکی بسیار پایینی بوده و سومین جایگاه را در زمینه رسانایی الکتریکی در اختیار دارد.جرم حجمی طلا ۱۹٫۸ گرم بر سانتیمتر مکعب است.

مصارف و کاربردهای طلا                                                                                              

یکـی از گسـترده ترین زمیـنه ها درکاربـرد طـلا، استفاده برا ی ساخت زیور آلات و جـواهرات می‌باشد. به جهت پیشرفت دانش و همچنین مشخصات منحصر به فرد طلا، استفاده از طلا در تکنولوژی پیشرفته و در ساخت محصولات پزشکی نوین و زیست سازگار  biomaterialsرو به فـزونی است؛ به عنـوان مثـال میتوان از کاربـرد طلا در ساخت پروتز های دندانـی و یا ایمپـلنت یاد کرد، همچنـین با پیشـرفت تکنولوژی خالص سازی مواد، فلز طلا با درجه خلـوص ۹۹٬۹۹۹ و عاری از فلزات سنگین تولید شده که باعث ایجاد لاین های جدید مصرف طلا به صورت خوراکی Edible Gold E number ۱۷۵ و به صـورت طلای آرایشی Cosmetic Gold C.I Code ۷۷۴۸۰ شده است. طلا در گذشته به صورت روکش دندان استفاده میشده و در طب آیوردا     Ayurveda   از جایگاه ویژهای برخوردار است. مرکز ملی پزشکی مـکمل و جایـگزین ایالات مـتحده آمریـکا NCCAM استفـاده از طلا در هامیـوپاتی، گـلد تراپـی، سـوزن های انرژی درمانی و آیـوردا را تایید نموده است. طلا به عنوان جایگزین انرژیکی به جای انرژی خورشید کاربرد دارد به همین خاطر در جوامعی که به علت نوع پوشـش ویژه مردم و یا به علت ویژگی خاص جغرافیایی از نور آفتاب به میزان کافی بهره مند نیستـند، استفاده از طلا به صورت خوراکـی یا گلد تراپـی و استفـاده موضعی از طلا به صورت ماسک جوان کننده بسیار سودمند است. از نمک های طلا در درمان بیماری های آرتروزی به صورت تزریق در مفصل استفاده میگردد. همچنـین با پیشرفت علم نانو و ساخت نانو ذرات طـلا، این فلز از جایگاه ویژهای در درمان انواع بدخیم سرطان برخوردار شده است.
طبقه بندی: خواص فلزات، 
برچسب ها: Au، فلز گرانبها، جلای فلزی، پیریت، چکش خوار، FCC، جوهر سلطان، رسانایی الکتریکی، زیور آلات و جـواهرات، پروتز های دندانـی، روکش دندان، ماسک جوان کننده، نمک های طلا،
ارسال توسط محمدرضا زعفرانی
آرشیو مطالب
پیوند ها

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار